۱

در هنگام اجاره ملک چه چیزهایی را وارسی کنیم؟

در هنگام اجاره ملک چه چیزهایی را وارسی کنیم؟
بازدید 89

نکات مهمی هنگام رهن و اجاره ملک و آپارتمان وجود که دارد که رعایت آنها فقط به مستاجر محدود نمی‌شود و مالکان هم باید آن ها را در نظر داشته باشند.

در چند سال اخیر شرایط بازار مسکن به‌گونه‌ای پیش رفته است تا اکثر جامعه به سمت اجاره‌نشینی میل دارند. از همین رو بسیاری از مالکان نیز تصمیم گرفته‌اند با توجه به قیمت خرید خانه، املاک خود را برای اجاره بگذارند.

گرانی‌ها فقط به تهران محدود نمی‌شود و در سراسر کشور افزایش قابل توجهی را در قیمت خانه‌ها شاهد هستیم. اما از آنجایی که حدود ۱۵ میلیون نفر در پایتخت زندگی می‌کنند، قیمت خانه در تهران به صورتی کمرشکن شده که متناسب با آن اجاره‌بها نیز افزایش بسیار زیادی داشته است.

در ادامه این مطلب به مهمترین نکاتی خواهیم پرداخت که مالکان هنگام اجاره ملک یا آپارتمان باید رعایت کنند.

اجاره ملک

هنگام اجاره ملک، عقد قرارداد در مشاور املاک مجاز

بسیاری از مالکان و مستاجران به خیال اینکه هزینه اضافی بابت عقد قرارداد نپردازند، خودشان دست به کار شده و یه قولنامه صوری میان خود امضا می‌کنند.

با اینکه در صورت نبود مدرک دیگر این برگه می‌تواند مستند باشد، ولی مالکان در صورتی که می‌خواهند هنگام دریافت اجاره بهای ماهیانه، زمان تخلیه در سررسید قولنامه یا حتی دریافت خسارت دچار مشکل نشوند بهتر است قرارداد خود را در یک مشاور املاک رسمی ثبت کرده و کد رهگیری دریافت کنند.

ثبت تمام جزئیات موردنظر

هنگام اجاره ملک حتما تمام جزئیات خاص مثل سلامت خانه و تجهیزات تحویل داده شده به مستاجر، دریافت چک در ازای اجاره بهای هر ماه، دریافت خسارت در صورت خرابی خانه یا تجهیزات آن، مشترک بودن قبوض، محل پارکینگ و انباری و… که برای‌تان اهمیت دارد،را حتما قید کنید تا در آینده به مشکل نخورید.

مشخص کردن هزینه تعمیرات

مشخص کردن هزینه تعمیرات

از مواردی که هنگام اجاره ملک یا اجاره آپارتمان باید توافق کامل صورت گیرد، مشخص کردن هزینه تعمیرات احتمالی و هزینه‌های عمومی است.

بهتر است همان ابتدا مشخص کنید که در صورت نیاز به تعمیرات، پرداخت هزینه‌ها با چه کسی است. ضمن اینکه برخی از موارد نیز جزو هزینه‌های عمومی ساختمان است که باید همان ابتدا مشخص شود این هزینه‌ها نیز برعهده چه کسی است.

 

آماده کردن ملک اجاره و تحویل

آماده کردن ملک اجاره و تحویل

از مهمترین کارهایی که هر مالکی باید پیش از اجاره ملک انجام دهد این است که خانه را آماده و بدون مشکل تحویل مستاجر دهد.

متاسفانه برخی از مالکان به ملک خود صرفا به عنوان یک منبع درآمد نگاه می‌کنند و هر سالی بدون انجام هزینه‌های ضروری آن را اجاره می‌دهند. این موضوع تنها باعث اذیت شدن مستاجر می‌شود، بلکه در مرحله اول سبب مزاحمت برای مالک خواهد شد.


برای آشنایی بیشتر با مسولیت های که مستاجر و مالک در قبال هم دارند می توانید این مقاله را مشاهده کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. رضا قاضی گفت:

    سلام
    ممنون از مطالب خوبتون

مشاهده بیشتر