۰

نکات مهم برای خرید خانه | بررسی عوامل تاثیر گذار در انتخاب ملک

نکات مهم برای خرید خانه | بررسی عوامل تاثیر گذار در انتخاب ملک
بازدید 69

در فصل تابستان بازار مسکن و بازدید از ملک تا حدودی به تکاپو می‌افتد. خریداران و مستاجرین جدید برای بازدید از ملک به گوشه و کنار شهر سرک می‌کشند و تلاش می‌کنند تا سقف آینده خود را با اطمینان بیشتری انتخاب کنند. یک انتخاب مناسب و رعایت قواعد خرید خانه می‌تواند باعث رضایت و آسایش خاطر بلند مدت شما شود و نادیده گرفتن این نکات هنگام بازدید ساختمان می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان شما را پشیمان کند. در ادامه این مقاله به بررسی نکات مهم برای خرید خانه می پردازیم. پس اگر شما هم به دنبال یک انتخاب هوشمندانه هستید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

نکات مهم برای خرید خانه

نکات مهم برای خرید خانه

از مهم‌ترین نکات مهم برای خرید خانه هنگام بازدید ساختمان این است که ببینیم ملک مورد نظر در چه محله‌ای قرار دارد. در ادامه به برخی نکات مهم هنگام بازدید از ملک اشاره خواهد شد. در نظر داشتن این موارد می‌توانند در یک انتخاب هوشمندانه موثر باشند. به این ترتیب می‌توانید خانه‌ ایده‌آل خود را با آگاهی بیشتری انتخاب کنید.

1. کوچه

هنگام بازدید از ملک بهتر است به کوچه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد دقت ویژه داشته باشید. ممکن است بعضی کوچه‌ها باریک باشند. در نتیجه عبور در آن دشوار شود. این موضوع به خصوص هنگام اسباب‌کشی می‌تواند اهمیت زیادی پیدا کند.

برخی کوچه‌ها پر رفت و آمد هستند. اگر ساختمان پزشکان یا رستورانی در آن کوچه‌ قرار داشته باشد احتمالا باید انتظار سر و صدای زیادی از آن کوچه داشته باشید. همچنین ممکن است با خودروهایی مواجه شوید که جلو در ساختمان شما پارک خواهند کرد و برای خروج از خانه با مشکل مواجه شوید. در صورتی که فرد مهمان‌دوستی باشید، با انتخاب کوچه‌ی شلوغ، مهمانانتان با مشکل پارک ماشین روبه‌رو می‌شوند.

پس توجه به کوچه نیز جزو نکات مهم برای خرید خانه محسوب می‌شود. پس حتما در زمان خرید ملک با کوچه توجه داشته باشید.

2. همسایه‌ها

داشتن همسایه‌ی خوب نقش مهمی جهت آرامش داشتن در خانه دارد. همسایه‌ی خوب از مهم‌ترین نکات برای خرید خانه باشد. حین بازدید از ملک در این مورد تحقیق کنید. دانستن محله خانه کافی نیست. باید همسایه‌های اطراف را در زمان بازدید ساختمان را در نظر داشت.

در این زمینه به چند صورت می‌توان عمل کرد. برای مثال از خود همسایه‌ها در مورد آن محله پرس‌وجو کرد. به هر حال همیشه افراد صادقی پیدا می‌شوند که حقیقت را بگویند.

بازدید از ملک در زمان‌های مختلف هم می‌تواند در این زمینه موثر باشد. هر چه شناخت شما بیشتر باشد، انتخاب بهتری خواهید داشت.

اگر خانه مورد نظر آپارتمانی باشد، حین بازدید از ملک به تمیز بودن راهروها و میزان سر و صدای موجود در ساختمان توجه کنید. همچنین دقت به وجود کفش جلوی هر واحد آپارتمان یا سالم بودن لامپ‌های راهروها به شناخت شما کمک می‌کند.

اگر حین بازدید از ملک در مواردی که گفته شد مشکلی دیده نشود، می‌توان به عنوان نکته مثبتی در نظر گرفت. داشتن یک همسایه خوب از داشتن یک خانه خوب مهم‌تر است. حتما موقع بازدید از ملک وضعیت همسایه‌ها را نیز بررسی کنید.

3. دسترسی به حمل و نقل عمومی

از مهم ترین نکات مهم برای خرید خانه که برای بسیاری از افرا اهمیت بالایی دارد، دسترسی به حمل و نقل عمومی است. این مساله ممکن است برای کسانی که از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده نمی‌کنند، یک ضرورت قلمداد شود.

بعضی از مواقع ممکن است کسانی که خودروی شخصی دارند نیز، به هر دلیلی از جمله ترافیک، ترجیح دهند که با تاکسی، مترو یا اتوبوس رفت و آمد کنند. در هر صورت این قابلیت دسترسی می‌تواند یک امتیاز به حساب آید.

بنابراین دقت به این موضوع حین بازدید از ملک مورد نظر، خالی از فایده نیست.

4. امکانات رفاهی

دسترسی به امکانات رفاهی برای همه اهمیت دارد. اینکه مجبور نباشید برای هر خرید ساده‌ای سوار ماشین شوید یا مسافت زیادی را طی کنید در بلند مدت تاثیر زیادی روی رضایت شما از محل زندگی‌تان خواهد داشت.

پس هنگام بازدید از ملک به امکانت رفاهی محله نیز توجه کنید. برای برخی افراد وجود یک پارک در محله اهمیت دارد. برای بعضی دیگر قابلیت دسترسی به درمانگاه‌ها مهم است.

در واقع می‌بایست به نیازهای خود توجه کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

بیشتر بخوانیم : نکات مهم در معامله ملک ورثه ای

نکات مهم برای خرید خانه

وضعیت عمومی ملک

1. عرض ورودی ساختمان

در هنگام بازدید ساختمان به عرض راهروها و سقف نیز دقت کنید و از قبل اندازه‌ی وسایل بزرگ خود را که قرار است وارد آن خانه کنید را داشته باشید. هنگام بررسی خانه، اندازه‌ ورودی، سقف و راهروها را برای عبور لوازم منزل یادداشت کنید.

2. وضعیت واحدها در هر طبقه

تعداد طبقات آپارتمان و نیز تعداد واحدهای هر طبقه اهمیت بسزایی دارد. تعداد واحدهای کمتر مساوی است با سر و صدا و خرابی کمتر و بهداشت محیطی بیشتر. به علاوه، معمولا آپارتمان‌هایی که در ورودی آن‌ها رو به یکدیگر باز می‌شود طرفدار کمتری دارد. همچنین فاصله‌ی واحدهای یک آپارتمان از هم و مناسب بودن مساحت هر طبقه نیز مهم است.

3. عرض راه‌پله‌ها

عرض راه‌پله‌ها جهت جابه‌جایی وسایل و اسباب‌کشی اهمیت زیادی دارد. در اکثر ساختمان‌ها، اجازه نمی‌دهند که وسایلتان را با آسانسور جابه‌جا کنید. گذشته از اینکه مشکل خراب شدن آسانسور مانعی جهت جابه‌جایی وسایل خواهد بود، ممکن است اندازه‌ی آسانسور نیز کوچک باشد یا حتی خراب شود. به همین دلیل، حین بازدید از ملک توجه کنید که عرض راه‌پله‌ها می‌بایست حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشد. در این صورت می‌توانید وسایلتان را به راحتی جابه‌جا کنید و نگران اسباب‌کشی نباشید.

4. وضعیت ایمنی ساختمان

از دیگر نکات مهم برای خرید خانه وضعیت ایمنیملک است. سخت می‌توان از وضعیت ایمنی ساختمان به طور کامل مطمئن شد. هنگام بازدید از ملک یک کارشناس خبره با خود به همراه ببرید تا بتواند اطلاعات ساخت را از مالک جویا شود.

گزینه اصلی در این مرحله اعتماد کردن به مالک و بررسی ادعاهای او است. می‌توانید با بررسی نقشه ساختمان، بررسی کیفیت ساخت، ستون‌های واحد‌های مسکونی و ستون‌های پارکینگ از میزان ایمن بودن ساختمان در مقابل حوادثی مانند زلزله تا حدودی مطمئن شوید.

ایمنی ساختمان به خصوص در مقابل زلزله یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید هنگام خرید در نظر بگیرید.

5. حفظ حریم خصوصی

مشرف نبودن درهای ورودی به یکدیگر، عایق صدا بودن و پنجره‌های دوجداره می‌توانند در حفظ حریم شخصی شما موثر باشند.

6. پارکینگ

از نکات مهم برای خرید خانه پارکینگ است. در مورد پارکینگ هنگام بازدید از ملک بهتر است به نکاتی دقت شود. مسقف بودن پارکینگ یا اینکه در فضای باز باشد اهمیت زیادی دارد.

پارکینگ مسقف به دلیل حفظ خودروی شما از آفتاب، باران یا برف ارجحیت دارد‌. همچنین، هر چه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد، آن پارکینگ مناسب‌تر ساخته شده است. در پارکینگ برخی آپارتمان‌ها، مکانی برای خودروی اضافه یا مهمان در نظر گرفته شده است. این مورد یک مزیت به حساب می‌آید.

7. کنتور آب، برق و گاز

فراموش نکنید که حتما در مورد مجزا بودن کنتور آب و برق و گاز جویا شوید. اگر کنتورها جدا نبود حتما از مدیر ساختمان یا مشاور املاک در خصوص نحوه محاسبه هزینه‌ها بپرسید.

8. شارژ ماهیانه

در نظر داشته باشید که قرار نیست هر چه شارژ ماهیانه کمتر باشد، یک امتیاز محسوب گردد. مبلغ شارژ ماهیانه باید با نیازها و مخارج ساختمان، ساکنین و شما هماهنگی داشته باشد. در غیر این صورت هنگام بروز هر گونه مشکل اعم از خرابی و تعمیرات همه اهالی آپارتمان با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین، بهتر است حین بازدید از ملک در این مورد اطلاعات دقیقی کسب نمایید.

9. بهترین طبقات در آپارتمان

معمولا طبقات اول و آخر بدترین طبقات و طبقات میانی برای زندگی بهتر هستند. در طبقه اول رفت و آمد بیشتر اتفاق می‌افتد و نیز امنیت پایین‌تری نسبت به سایر طبقات دارد. طبقه آخر نیز در برابر گرما و سرما آسیب‌پذیرتر است. همچنین به هر دلیلی اگر آسانسور مشکلی پیدا کند یا برق برود، ساکن طبقات بالا باید پله‌های زیادی را بگذراند تا به مقصد برسد.

بیشتر بخوانیم : هزینه بیمه آسانسور با کیست

نکات مربوط به داخل ساختمان مسکونی

نکات مربوط به داخل ساختمان مسکونی

1. آشپزخانه

از آنجایی که خانم‌های خانه‌دار زمان زیادی را در آشپزخانه صرف می‌کنند، نورگیر بودن آشپزخانه سبب می‌شود احساس بهتری هنگام کار داشته باشند. حین بازدید از ملک حتما دقت کنید که اتصالات مربوط به سینک، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و پکیج یا آبگرمکن به درستی و در جای مناسبی تعبیه شده باشد تا زمان نصب این وسایل با مشکل مواجه نشوید.

2. سیستم سرمایش و گرمایش

حتما به صورت کامل سیستم سرمایشی و گرمایشی را هنگام بازدید از ملک برای خرید بررسی کنید. استفاده از سیستم‌های برقی در شهرهایی که تعرفه مصرفی برق کمی ندارند می‌توانند در ماه‌های بسیار گرم یا بسیار سرد جیب شما را به راحتی خالی کند.

اگر ملک مورد نظر از کولر آبی یا بخاری استفاده می‌کند حتما از مناسب و باز بودن مجاری آن‌ها مطمئن شوید. سیستم سرمایشی و گرمایشی نامناسب علاوه بر آزارهایی که در فصول سرد و گرم برای شما دارد، هزینه‌های بالایی را روی دست شما می‌گذارد.

3. نورگیر بودن ملک

بودن نور طبیعی کافی درون یک خانه می‌تواند بسیار مفید باشد. نور طبیعی و روشنایی خانه هم بر روی خلق و روحیه افراد اثر مثبتی می‌گذارد و هم از نظر زیبایی شناسی و نیاز کمتر به مصرف برق می‌تواند مفید باشد. هنگام بازدید از ملک برای خرید یک بار در ظهر و یک بار در غروب از خانه بازدید کنید تا نورگیری آن را به خوبی تماشا کنید. بهترین نورگیری را ابتدا ملک‌های جنوبی و سپس ملک‌های شمالی دارند. می‌توانید در این باره از مالک یا مشاور املاک پرس و جو کنید.

4. کف‌پوش

از قسمت‌های مهم هر ملکی، جنس کف پوش استفاده شده در آن است. هر کف‌پوشی روش‌های شست و شو، مراقبت و ظاهر متفاوتی دارد. از مزایا و معایب جنس‌های مورد استفاده برای کف‌پوش مطلع شوید تا بتوانید با دید بازتری برای خرید خانه اقدام کنید.

5. بالکن

قسمت بالکن در آپارتمان‌ها می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. در صورتی که بالکن در کنار آشپزخانه باشد می‌تواند کمک بزرگی برای پخت و پز باشد و یا می‌تواند به محلی برای پرورش گل و گیاه تبدیل شود. بالکن گاهی می‌تواند نقش یک کمد یا انباری کوچک را نیز برای خانه شما بازی کند. پس هنگام بازدید ساختمان از محل و متراژ بالکن مطمئن شوید.

6. دیوارپوش‌ها

جنس، رنگ و کیفیت دیوار پوش یک خانه تاثیر زیادی بر افرادی که وارد آن ملک می‌شوند دارد. در حال حاضر دیوارپوش‌هایی که قابل شستشو نیستند محبوبیت زیادی ندارند و سختی زیادی برای مالک یک ساختمان دارند. از پیش از جزئیات جنس دیوارپوش مطمئن شوید تا مجبور بعد از خرید ملک مجددا برای تغییر دیوارپوش هزینه‌ای بپردازید. دیوارپوش یک منزل مسکونی یکی از مهم‌ترین المان‌های تشکیل دهنده نما و زیبایی آن ملک برای ساکنین و مهمان‌ها است که باید جدی گرفته شود.

جمع‌بندی نکات مهم برای خرید خانه

  • جستجوی طولانی برای پیدا کردن ملک مورد نظر می‌تواند خسته کننده باشد. گاهی مجبور می‌شوید تا ماه‌ها به محله‌های مختلف رفته و خانه‌های متفاوت را ببینید.
  • بازدید از ملک آن هم در هوای گرم تابستانی و یا ترافیک کلافه کننده ممکن است باعث عجول شدن شما شود. فشاری که برای معامله یک خانه به شما وارد می‌شود می‌تواند باعث شود که بعضی از شرایط را نبینید. دقت نکردن به قواعد خرید خانه نه تنها می‌تواند باعث پشیمانی و حس منفی شما شود، بلکه ممکن است ضرر سنگینی برای شما داشته باشد.
  • از همسایه‌های خود تا حد امکان مطلع شوید. همسایه‌های شلوغ، پر رفت و آمد، دردسرساز یا بد خلق می‌تواند آسایش روزانه‌ی شما را به راحتی مختل کند.
  • خرید خانه در محله‌های شلوغ و مراکز تجاری و اداری در نگاه اول ممکن است جالب باشد، اما شلوغی خیابان و سر و صدای زیاد می‌تواند به سرعت کام شما را تلخ کند.
  • اگر از موارد قانونی و قواعد خرید خانه اطلاع کافی ندارید حتما یک نفر آشنا به بازار ملک را با خود همراه ببرید تا قرارداد را با دقت بررسی کند.
  • قبل از خرید ملک حتما درباره وضعیت پارکینگ، کنتورهای آب و برق و گاز و شارژ ماهیانه اطلاعات کسب کنید.
  • بهینه بودن یک ملک در مصرف انرژی در فصل‌های سرد و گرم نه تنها هزینه انرژی مصرفی شما را به شدت کاهش می‌دهد، بلکه تعادل دما حس رضایت بالایی در طول سال برای شما به ارمغان می‌آورد.
  • ممکن است هنگام بازدید ساختمان بسیاری از موارد را برای بررسی فراموش کنید. همیشه یک لیست آماده از نکاتی که باید بررسی شود با خود به همراه ببرید و گزینه به گزینه تمام آن را بررسی کنید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر