۳

اجاره پارکینگ به افراد غیر ساکن | به چه افراد می توانیم پارکینگ اجاره دهیم ؟

اجاره پارکینگ به افراد غیر ساکن
بازدید 4074

امروزه تمام آپارتمان‌ها شرایط تخصیص پارکینگ را ندارند. پیش می‌آید مالکانی که دارای دو پارکینگ هستند یا به پارکینگ آپارتمان احتیاجی ندارند، اقدام به فروش یا اجاره پارکینگ آپارتمان می‌کنند. اگر شما هم به این موضوع علامه مند هستید و یا در آپارتمان با مشکلات اجاره پارکینگ به افراد غیر ساکن مواجه اید با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

آشنایی بیشتر با اجزا آپارتمان و پارکینگ

در هر آپارتمان قسمت‌های اختصاصی وجود دارد مانند پارکینگ و انباری و … که متراژ و جزئیات آن نیز به طور دقیق در سند مالکیت ذکر می گردد و لازم است قسمت‌های مختلف ساختمان را بشناسید.

طبق قانون تملک آپارتمان‌ها، مالکیت آپارتمان‌ها را به دو قسمت اختصاصی و مشترک تقسیم می‌کند. قسمت‌های اختصاصی یک ساختمان که برای هر مالکی در سند مالکیتش مشخص می‌شود.

در آیین‎نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها، در ماده ۱ آمده است:

« قسمت‌هایی از بنا اختصاصی است که برای استفاده انحصاری مالک معینی یا قائم مقام او اختصاص یافته باشد»

جاره پارکینگ به افراد غیر ساکن

در بخش دوم قسمت‌هایی از ساختمان قرار دارد که با سایر اهالی مشترک است. این بخش را در حقوق مشاعات نام دارد. طبق ماده ۲ قانون تملک آپارتمان‌ها، قسمت‌های مشترک آپارتمان، قسمت‌هایی از ساختمان هستند که حق استفاده از آن منحصر به یک یا چند آپارتمان یا محل و پیشه مخصوص نیست و به تمام مالکان به نسبت قسمت اختصاصی آنها تعلق می‌گیرد. به طور کلی قسمت‌هایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده است یا در اسناد مالکیت ملک، اختصاص به یک یا چند نفر از مالکان ندارد، از قسمت‌های مشترک آپارتمان است.

مالکیت پارکینگ

زیاد پیش می‌آید که در زمان خرید آپارتمانی، متوجه می‌شوید واحدی که قصد خریدش را دارید، قوانین پارکینگ ندارد. شاید از خود می‌پرسید که چطور می‌شود واحدی پارکینگ نداشته باشد یا در اصل، پارکینگ چگونه بین واحدها تقسیم می‌شود؟

 • در این مورد خوب است بدانید که تقسیم پارکینگ به دو صورت انجام می‌شود: صورت اول، تعلق اختصاصی است، که مانند انباری، با تعیین موقعیت و مساحت آن، محل دقیق آن در صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می‌شود و در حقیقت ملک اختصاصی صاحب آپارتمان به حساب می‌آید.
 • صورت دوم ، تعلق پارکینگ به هر واحد به طور مشاع است.به این معنا که این پارکینگ‌ها در صورت‌جلسه تفکیکی واحدهایی که می‌توانند به صورت مشاع از قوانین پارکینگ ساختمان استفاده کنند، نام برده می‌شوند. در این صورت فقط آپارتمان‌هایی که حق استفاده از پارکینگ مشاع برای آن ها شناخته شده است، می‌توانند از پارکینگ ساختمان به طور مشاع استفاده کنند.

قوانین پارکینگ

اگر خانه‌ای را خریده‌اید و در سند عادی یا همان مبایعه‌نامه آن قید شده است که فروشنده ملزم به واگذاری خانه، همراه با پارکینگ و انباری به شماست، اما زمان تحویل، فروشنده از انجام این کار خودداری می‌کند و خانه‌ای بدون پارکینگ به شما تحویل می‌دهد، اصلا خودتان را ناراحت و نگران نکنید، به راحتی می‌توانید علیه او اقامه دعوی کنید .

اجاره پارکینگ به افراد غیر ساکن

امروزه با افزایش میزان ساخت و ساز مجتمع های مسکونی و رشد آپارتمان نشینی، اختلافات زیادی بر سر جزئیاتی درباره موضوعات مرتبط با آپارتمان نشینی مثل مالکیت بر انباری یا پارکینگ و … ساکنان یک مجتمع نیز افزایش یافته است.

گاهی در یک مجتمع مسکونی برخی واحدهای دارای پارکینگ و بدون ماشین، قصد دارند که پارکینگ خود را به افراد دیگر اجاره دهند و با اختلافاتی بر سر این موضوع با دیگر واحدهای ساختمان مواجه می‎شوند. در این مطلب به درستی یا نادرستی این نوع مبادلات و چگونگی انجام آنها به لحاظ قانونی می‎پردازیم.

اجاره پارکینگ

مطابق قانون تملک آپارتمان‎ها و آئین نامه اجرائی آن، ساختمان ها دارای قسمت‎های اختصاصی ، مشاع و مشترک هستند و مالکان آپارتمان ها در قسمت های مشاع و مشترک ساختمان با یکدیگر شراکت دارند ، واگذاری توابع قسمت‎های اختصاصی مانند پارکینگ به اشخاصی غیر از شرکای ساختمان مغایر مقررات مربوط به شراکت است.

پس پارکینگ ساختمان از جمله توابع ساختمان است و مالکان آپارتمان‎ها، شرکای قسمت های مشترک ساختمان هستند. در نتیجه واگذاری یا هرگونه دخل و تصرف در این قسمت‎ها با توافق سایر ساکنان و مدیر ساختمان باید صورت گیرد.

به چه افراد می توانیم پارکینگ اجاره دهیم ؟

با توجه به موارد یاد شده، اجاره پارکینگ آپارتمان ها به هر یک از مالکان همان ساختمان منع قانونی ندارد و واگذاری چنین قسمت‎ هایی به اشخاصی غیر از مالکان سایر واحدها درست نیست و به نوعی دخالت افراد غریبه در ملک شراکتی همسایگان است و ممکن است امنیت ساختمان را به خطر می اندازد.

خرید پارکینگ آپارتمان

با افزایش تعداد خودرو‌ها، تمام آپارتمان‌ها شرایط تخصیص پارکینگ آپارتمان را به واحدهای ساختمانی ندارند. پیش می‌آید مالکانی که دارای دو پارکینگ هستند یا به پارکینگ آپارتمان احتیاجی ندارند، اقدام به فروش یا اجاره دادن پارکینگ آپارتمان خود می‌کنند. باید در نظر داشت که خرید پارکینگ که در اسناد مالکیت ثبت شده توسط مالکان همان ساختمان، هیچ منافاتی با قوانین پارکینگ ساختمان ها ندارد. مالک می‌تواند این انتقال را به صورت رسمی و با اسناد مربوطه انجام دهد.

بیشتر بخوانید :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناصر جاروبندان گفت:

  سلام عرض ادب و ارادت
  ما دریک بلوک ۸ واحدی زندگی می کنیم و هر واحد یک پارگینگ اختصاصی ( در سند،) هستند یکی از مالکین پارگینگ خود رادر اختیار شخص غیر ساکن داده و تمامی مالکین نسبت به این امر معترض و از لحاظ امنیتی همه معترض هستند لطفا راهنمایی بفرمایید

 2. ناصر جاروبندان گفت:

  سلام لطف شما گره گشایی مشکلات مردم است سپاسگزارم

 3. علی جابر گفت:

  باسلام
  بنده واحد خودرا بدون پارکینگ اجاره دادم به این دلیل که خودم از پارینگ استفاده کنم (البته بنده در آن ساختمان ساکن نیستم) ولی سایر ساکنین این اجازه به من نمی دهند آیا از لحاظ قانونی کار من صحیح است؟

مشاهده بیشتر